Šeštasis išnykimas 2014

Autorius Elžbieta Kolbert

Reitingas   

Santrauka:

 • Elizabeth Kolbert šeštasis išnykimas yra knyga apie dabartinį masinį išnykimą, vykstantį Žemėje. Kolbertas nagrinėja išnykimo įvykių istoriją, dabartinę aplinkos būklę ir galimas žmogaus sukeltos klimato kaitos pasekmes. Ji teigia, kad dabartinis išnykimo įvykis yra šeštasis Žemės istorijoje ir kad jį sukelia žmogaus veikla, tokia kaip miškų naikinimas, perteklinė žvejyba ir iškastinio kuro deginimas. Kolbertas taip pat nagrinėja klimato kaitos poveikį rūšims, ekosistemoms ir visai planetai. Ji teigia, kad dabartinis išnykimo įvykis greičiausiai bus pats sunkiausias Žemės istorijoje ir kad jis gali turėti pražūtingų pasekmių žmonijai. Knyga atveria akis į dabartinę aplinkos būklę ir galimas žmogaus sukeltos klimato kaitos pasekmes.

  Kolbertas pradeda nagrinėdamas išnykimo įvykių Žemėje istoriją. Ji apžvelgia penkis pagrindinius išnykimo įvykius, įvykusius praeityje, ir kaip jie suformavo planetą. Tada ji apžvelgia dabartinę aplinkos būklę ir tai, kaip žmogaus veikla prisideda prie šeštojo išnykimo įvykio. Kolbertas nagrinėja klimato kaitos poveikį rūšims, ekosistemoms ir visai planetai. Ji teigia, kad dabartinis išnykimo įvykis greičiausiai bus pats sunkiausias Žemės istorijoje ir kad jis gali turėti pražūtingų pasekmių žmonijai.

  Tada Kolbertas žiūri į galimas šeštojo išnykimo įvykio pasekmes. Ji nagrinėja klimato kaitos poveikį rūšims, ekosistemoms ir visai planetai. Ji teigia, kad dabartinis išnykimo įvykis gali turėti pražūtingų pasekmių žmonijai, įskaitant biologinės įvairovės nykimą, maisto tinklų ardymą ir masinio išnykimo galimybę. Kolbertas taip pat nagrinėja, kad žmogaus sukelta klimato kaita gali sukelti katastrofiškų įvykių, tokių kaip jūros lygio kilimas, ekstremalūs oro reiškiniai ir ligų plitimas.

  Kolbertas baigia apžvelgdamas žmonių galimybes sušvelninti šeštojo išnykimo įvykio padarinius. Ji teigia, kad žmonės turi imtis veiksmų, kad sumažintų savo poveikį aplinkai, o tai galima padaryti mažinant emisijas, apsaugant buveines ir atkuriant ekosistemas. Ji taip pat teigia, kad žmonės turi prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir stengtis apsaugoti planetą ateities kartoms.

  Elizabeth Kolbert „Šeštasis išnykimas“ yra svarbi knyga, kurioje nagrinėjama dabartinė aplinkos būklė ir galimos žmogaus sukeltos klimato kaitos pasekmės. Kolbertas teigia, kad dabartinis išnykimo įvykis greičiausiai bus pats sunkiausias Žemės istorijoje ir kad jis gali turėti pražūtingų pasekmių žmonijai. Knyga atveria akis į dabartinę aplinkos būklę ir galimas žmogaus sukeltos klimato kaitos pasekmes, ir tai svarbus priminimas apie būtinybę žmonėms imtis veiksmų, kad planeta būtų apsaugota ateities kartoms.


Pagrindinės mintys:


 • #1.     Šiuo metu Žemėje vyksta šeštasis masinio išnykimo įvykis, kurį sukelia žmogaus veikla. Idėjos santrauka: Elizabeth Kolbert šeštasis išnykimas nagrinėja dabartinį žmogaus veiklos sukeltą masinį išnykimą, kuris yra šeštasis toks įvykis Žemės istorijoje.

  Šiuo metu Žemėje vyksta šeštasis masinio išnykimo įvykis, kurį sukelia žmogaus veikla. Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert nagrinėja dabartinį masinio išnykimo įvykį, kuris yra šeštasis toks įvykis Žemės istorijoje. Ji aiškina, kad dabartinis išnykimo įvykis skiriasi nuo ankstesnių penkių tuo, kad jį sukelia žmogaus veikla, pavyzdžiui, buveinių naikinimas, klimato kaita ir tarša. Kolbertas teigia, kad šis išnykimo įvykis greičiausiai bus pražūtingiausias Žemės istorijoje, nes jis vyksta neregėtu greičiu ir greičiausiai turės ilgalaikį poveikį planetai. Ji taip pat aptaria šio išnykimo pasekmes žmonijai, nes tai gali lemti daugelio rūšių, kurios yra būtinos mūsų išlikimui, praradimą. Kolbertas daro išvadą, kad mes turime imtis veiksmų, kad išvengtume tolesnio išnykimo ir apsaugotume planetą ateities kartoms.

 • #2.     Žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių išnykimo greitį. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių išnykimo greitį, o tai veda į šeštą masinio išnykimo įvykį.

  Elizabeth Kolbert „The Sixth Extinction“ teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių išnykimo greitį, todėl įvyko šeštasis masinio išnykimo įvykis. Kolbertas paaiškina, kad apskaičiuota, kad dabartinis rūšių išnykimo greitis yra iki 1000 kartų didesnis už natūralų fono greitį ir kad tai daugiausia dėl žmogaus veiklos, tokios kaip buveinių naikinimas, klimato kaita ir invazinių rūšių introdukcija. Ji taip pat teigia, kad toks spartus rūšių išnykimo tempas yra precedento neturintis Žemės istorijoje ir kad tai greičiausiai turės didelį poveikį planetų biologinei įvairovei ir ekosistemoms. Kolbertas taip pat aptaria galimas šio masinio išnykimo pasekmes, įskaitant galimą ištisų ekosistemų praradimą ir maisto tinklų sutrikimą. Galiausiai ji siūlo žmonėms imtis veiksmų, kad sumažintų rūšių išnykimo greitį, kad būtų išvengta tolesnės žalos planetų biologinei įvairovei ir ekosistemoms.

 • #3.     Klimato kaita yra pagrindinis dabartinio išnykimo veiksnys. Idėjos santrauka: Kolbertas teigia, kad klimato kaita yra pagrindinis dabartinio išnykimo veiksnys ir kad žmogaus veikla yra pagrindinė šio klimato kaitos priežastis.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert teigia, kad klimato kaita yra pagrindinis dabartinio išnykimo veiksnys ir kad žmogaus veikla yra pagrindinė šio klimato kaitos priežastis. Ji aiškina, kad Žemės klimatas per pastarąjį šimtmetį drastiškai pasikeitė, o temperatūra kilo greičiau nei bet kada anksčiau. Dėl šių sparčių pokyčių nemažai rūšių išnyko, nes jos nesugeba prisitaikyti prie naujos aplinkos. Kolbertas taip pat pažymi, kad dabartinis išnykimo įvykis greičiausiai bus daug sunkesnis nei bet kuris iš ankstesnių penkių išnykimo įvykių, nes klimato kaitos greitis yra daug greitesnis nei praeityje.

  Kolbertas teigia, kad žmogaus veikla, tokia kaip iškastinio kuro deginimas ir miškų naikinimas, yra pagrindinė šios sparčios klimato kaitos priežastis. Ji aiškina, kad dėl šios veiklos atmosferoje padaugėjo anglies dvideginio, kuris sulaiko šilumą ir sukelia temperatūros kilimą. Tai turėjo niokojantį poveikį daugeliui rūšių, nes jos nesugeba pakankamai greitai prisitaikyti prie naujos aplinkos. Kolbertas taip pat pažymi, kad dabartinis išnykimo įvykis greičiausiai bus daug sunkesnis nei bet kuris iš ankstesnių penkių išnykimo įvykių, nes klimato kaitos greitis yra daug greitesnis nei praeityje.

  Kolbertas daro išvadą, kad dabartinį išnykimo įvykį daugiausia sukelia žmogaus veikla ir kad jis greičiausiai bus daug sunkesnis nei bet kuris iš ankstesnių penkių išnykimo įvykių. Ji teigia, kad labai svarbu, kad žmonės imtųsi veiksmų, kad sumažintų savo poveikį aplinkai, kad būtų išvengta kitų rūšių išnykimo. Ji taip pat pažymi, kad svarbu apsaugoti nykstančių rūšių buveines, kad būtų suteikta galimybė joms išgyventi klimato kaitos akivaizdoje.

 • #4.     Dabartinis išnykimo įvykis skiriasi nuo ankstesnių išnykimo įvykių. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas paaiškina, kad dabartinis išnykimo įvykis skiriasi nuo ankstesnių išnykimo įvykių, nes jį sukelia žmogaus veikla, o ne natūralios priežastys.

  Šeštasis išnykimas paaiškina, kad dabartinis išnykimo įvykis skiriasi nuo ankstesnių išnykimo įvykių, nes jį sukelia žmogaus veikla, o ne natūralios priežastys. Tai pirmas kartas planetos istorijoje, kai viena rūšis padarė tokį didelį poveikį aplinkai. Dėl žmogaus veiklos, tokios kaip miškų naikinimas, pernelyg intensyvi žvejyba ir klimato kaita, rūšys nyksta šimtus kartų greičiau nei natūralus. Tai reiškia, kad rūšys nyksta dar net nespėjus atrasti, o planetos biologinė įvairovė smarkiai mažėja. Dėl to planeta tampa mažiau atspari klimato kaitos poveikiui, o planetos ateitis neaiški.

  Šeštasis išnykimas taip pat paaiškina, kad dabartinis išnykimo įvykis skiriasi nuo ankstesnių išnykimo įvykių tuo, kad yra pasaulinio masto. Ankstesni išnykimo įvykiai buvo lokalizuoti, tai reiškia, kad jie paveikė tik tam tikrus regionus ar rūšis. Tačiau šį kartą žmogaus veiklos padariniai jaučiami visame pasaulyje. Tai reiškia, kad rūšys nyksta vietose, kurios anksčiau buvo laikomos saugiomis prieglobsčiomis, o išnykimo padariniai jaučiami tokiais būdais, kurie anksčiau buvo neįsivaizduojami.

  Šeštasis išnykimas yra blaivus priminimas apie žmogaus veiklos galią ir planetos trapumą. Tai raginimas imtis veiksmų siekiant apsaugoti planetą ir jos rūšis, kol dar ne vėlu. Tai priminimas, kad planetos ateitis yra mūsų rankose ir kad turime veikti dabar, siekdami užtikrinti, kad planeta išliktų grožio ir įvairovės vieta ateinančioms kartoms.

 • #5.     Žmogaus veikla smarkiai padidino klimato kaitos greitį. Idėjos santrauka: Kolbertas teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino klimato kaitos greitį, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert teigia, kad žmogaus veikla smarkiai išaugo klimato kaitos tempas, o tai daro pražūtingą poveikį rūšims ir ekosistemoms. Ji aiškina, kad deginant iškastinį kurą į atmosferą išmetė daug anglies dvideginio ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurios sulaiko šilumą ir padidino pasaulinę temperatūrą. Dėl to greitai pasikeitė klimato modeliai, dėl kurių atsirado ekstremalių oro sąlygų, kyla jūros lygis ir rūgštėja vandenynai. Kolbertas taip pat pažymi, kad šie pokyčiai vyksta daug greičiau nei praeityje, o rūšys sunkiai prisitaiko prie naujų sąlygų. Ji teigia, kad ši sparti klimato kaita sukelia šeštą masinį išnykimą, o rūšys nyksta daug greičiau nei įprastai.

  Kolbertas taip pat paaiškina, kad žmogaus veikla yra pagrindinė šios sparčios klimato kaitos priežastis ir kad ji daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms. Ji pažymi, kad daugelis rūšių negali prisitaikyti prie naujų sąlygų ir dėl to išnyksta. Ji taip pat teigia, kad ši sparti klimato kaita daro neigiamą poveikį žmonių visuomenei, nes sukelia ekstremalių oro reiškinių, kyla jūros lygis ir kitos ekologinės nelaimės. Kolbertas daro išvadą, kad jei žmonės nesiims veiksmų, kad sumažintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, klimato kaitos padariniai tik dar labiau padidės.

 • #6.     Dėl žmogaus veiklos smarkiai išaugo buveinių naikinimo greitis. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas paaiškina, kad žmogaus veikla smarkiai padidino buveinių naikinimo greitį, o tai lemia daugelio rūšių išnykimą.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert paaiškina, kad dėl žmogaus veiklos smarkiai išaugo buveinių naikinimo greitis, dėl kurio išnyko daugybė rūšių. Taip yra dėl miškų naikinimo, urbanizacijos ir kitos veiklos, dėl kurios greitai sumažėjo natūralių rūšių buveinių, kuriose gali gyventi, skaičius. Dėl to daugelis rūšių negali išgyventi savo natūraliose buveinėse ir nyksta. Tai didelė problema, nes dėl to mažėja biologinė įvairovė ir sutrinka natūrali aplinkos pusiausvyra.

  Dėl buveinių naikinimo taip pat mažėja rūšių, kurios gali išgyventi laukinėje gamtoje, skaičius. Taip yra todėl, kad daugelis rūšių, norėdamos išgyventi, priklauso nuo konkrečių buveinių, o kai šios buveinės sunaikinamos, rūšys negali rasti tinkamos vietos gyventi. Dėl to mažėja rūšių, kurios gali išgyventi laukinėje gamtoje, skaičius ir mažėja biologinė įvairovė.

  Dėl buveinių naikinimo taip pat daugėja invazinių rūšių. Invazinės rūšys yra rūšys, kurios nėra vietinės vietovėje, tačiau gali išgyventi naujoje aplinkoje. Šios rūšys gali sutrikdyti natūralią aplinkos pusiausvyrą, nes gali nukonkuruoti vietines rūšis dėl išteklių ir sumažinti biologinę įvairovę. Tai didelė problema, nes dėl to gali išnykti vietinės rūšys ir gali sutrikti natūrali aplinkos pusiausvyra.

  Buveinių naikinimas yra didelė problema, nes dėl to nyksta daugelis rūšių ir mažėja biologinė įvairovė. Dėl to taip pat daugėja invazinių rūšių, kurios gali sutrikdyti natūralią aplinkos pusiausvyrą. Tai didelė problema, todėl svarbu imtis veiksmų, kad sumažintume buveinių naikinimo greitį, kad apsaugotume aplinką ir joje gyvenančias rūšis.

 • #7.     Žmogaus veikla smarkiai padidino taršos lygį. Idėjos santrauka: Kolbertas teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino taršos lygį, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino taršos lygį, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms. Ji aiškina, kad dėl iškastinio kuro deginimo, miškų kirtimo ir kitos žmogaus veiklos atmosferoje sparčiai išaugo anglies dvideginio ir kitų teršalų kiekis. Tai lėmė pasaulinės temperatūros kilimą, vandenynų rūgštėjimą ir kitus aplinkos pokyčius, kurie daro neigiamą poveikį rūšims ir ekosistemoms. Kolbertas taip pat pažymi, kad taršos lygis didėja greičiau nei bet kada anksčiau, ir tai lemia precedento neturintį rūšių išnykimo greitį. Ji tvirtina, kad jei nesiimsime taršos mažinimo veiksmų, pasekmės planetai ir jos gyventojams gali būti katastrofiškos.

 • #8.     Žmogaus veikla smarkiai padidino išteklių perteklinį naudojimą. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas paaiškina, kad dėl žmogaus veiklos smarkiai išaugo perteklinio išteklių naudojimo tempas, dėl kurio išnyksta daugybė rūšių.

  Žmogaus veikla smarkiai padidino išteklių perteklinį išnaudojimą, todėl daugelis rūšių išnyko. Taip yra dėl įvairių veiksnių, įskaitant buveinių naikinimą, invazinių rūšių introdukciją ir perteklinį išteklių rinkimą. Dėl to rūšys nyksta nerimą keliančiu greičiu, o kai kurie skaičiavimai rodo, kad iki šio amžiaus pabaigos iki pusės visų rūšių gali išnykti. Tai kelia didelį susirūpinimą, nes rūšių nykimas gali turėti niokojantį poveikį aplinkai, dėl to sumažės biologinė įvairovė ir sutriks trapi gamtos pusiausvyra.

  Per didelis išteklių naudojimas taip pat daro didelę įtaką žmonių visuomenei. Ištekliams vis labiau pritrūkus, konkurencija dėl jų didėja, o tai sukelia konfliktus ir nestabilumą. Tai gali turėti niokojantį poveikį bendruomenėms, nes išteklių vis stinga ir žmonės yra priversti dėl jų konkuruoti. Be to, dėl rūšių nykimo gali sumažėti maisto, vaistų ir kitų išteklių prieinamumas, o tai gali turėti didelės įtakos žmonių sveikatai ir gerovei.

  Perteklinis išteklių naudojimas yra pagrindinė problema, kurią reikia spręsti. Labai svarbu imtis veiksmų, kad sumažintume savo poveikį aplinkai ir apsaugotume rūšis, kurioms gresia išnykimas. Tai galima padaryti taikant įvairias priemones, pavyzdžiui, mažinant išteklių vartojimą, apsaugant buveines ir diegiant tvarią praktiką. Imdamiesi šių veiksmų galime padėti užtikrinti, kad mūsų planeta išliktų sveika ir rūšys nebūtų prarastos amžinai.

 • #9.     Žmogaus veikla smarkiai padidino invazinių rūšių skaičių. Idėjos santrauka: Kolbertas teigia, kad dėl žmogaus veiklos smarkiai išaugo invazinių rūšių skaičius, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino invazinių rūšių skaičių, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms. Ji aiškina, kad nevietinių rūšių introdukcija į naują aplinką buvo problema nuo tada, kai žmonės pradėjo keliauti ir prekiauti, tačiau pastaraisiais metais dėl globalizacijos ir išaugusio žmonių bei prekių judėjimo introdukcija sparčiai išaugo. Tai lėmė vietinių rūšių išstūmimą, buveinių sunaikinimą ir ligų plitimą.

  Kolbertas toliau aiškina, kad invazinių rūšių poveikis yra platus ir gali turėti niokojantį poveikį visoms ekosistemoms. Ji pateikia tokių rūšių pavyzdžius, kaip zebrinė midija, padariusi didelę žalą Didžiųjų ežerų ežerams, ir Birmos pitonas, dėl kurio Evergladese smarkiai sumažėjo smulkiųjų žinduolių populiacija. Ji taip pat pažymi, kad invazinių rūšių introdukcija gali turėti bangavimo efektą, dėl kurio gali išnykti vietinės rūšys ir sutrikdyti ištisi maisto tinklai.

  Kolbertas teigia, kad vienintelis būdas užkirsti kelią tolesnei invazinių rūšių žalai yra imtis veiksmų, kad būtų sumažintas introdukcijos greitis. Ji siūlo, kad vyriausybės imtųsi priemonių reguliuoti prekių ir žmonių judėjimą, o asmenys turėtų žinoti apie galimą pavojų, kylantį dėl nevietinių rūšių įvedimo į naują aplinką. Ji taip pat ragina daugiau tirti invazinių rūšių poveikį ir kurti strategijas, kaip sušvelninti jų poveikį.

 • #10.     Žmogaus veikla smarkiai padidino susirgimų dažnį. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas paaiškina, kad dėl žmogaus veiklos smarkiai išaugo ligų dažnis, dėl kurio išnyksta daugybė rūšių.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert paaiškina, kad dėl žmogaus veiklos smarkiai išaugo ligų dažnis, dėl kurio išnyko daugybė rūšių. Ji teigia, kad taip yra dėl buveinių naikinimo, invazinių rūšių introdukavimo, ligų plitimo. Kolbertas taip pat atkreipia dėmesį, kad klimato kaita didina problemą, nes sukelia ligų plitimą į naujas teritorijas ir sukuria naujas sąlygas, palankias patogenų augimui. Ji taip pat paaiškina, kad dėl šio susirgimo padidėjimo rūšys išnyksta, nes jos negali prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos. Kolbertas daro išvadą, kad tai yra didelė grėsmė biologinei įvairovei ir kad būtina imtis veiksmų siekiant apsaugoti rūšis nuo išnykimo.

 • #11.     Žmogaus veikla smarkiai padidino genetinės erozijos greitį. Idėjos santrauka: Kolbertas teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino genetinės erozijos greitį, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino genetinės erozijos greitį. Tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms, nes dėl genetinės įvairovės nykimo gali sumažėti rūšių gebėjimas prisitaikyti prie kintančių aplinkos sąlygų. Kolbertas pateikia daugybę rūšių, kurios dėl žmogaus veiklos išnyko, pavyzdžiui, keleivinis balandis, dodo ir didžioji aukšlė, pavyzdžių. Ji taip pat aptaria buveinių naikinimo, taršos ir klimato kaitos poveikį rūšims – visa tai gali lemti genetinės įvairovės mažėjimą. Kolbertas teigia, kad dabartinis genetinės erozijos greitis yra precedento neturintis Žemės istorijoje ir kad tai gali turėti ilgalaikių pasekmių planetų biologinei įvairovei.

  Kolbertas taip pat aptaria galimą genetinės erozijos poveikį žmonių sveikatai. Ji teigia, kad dėl augalų ir gyvūnų genetinės įvairovės praradimo gali sumažėti maisto šaltinių prieinamumas, taip pat sumažėti iš augalų ir gyvūnų gaunamų vaistų veiksmingumas. Ji taip pat aptaria galimus genetinės erozijos padarinius aplinkai, nes dėl genetinės įvairovės nykimo gali sumažėti rūšių gebėjimas prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų. Galiausiai Kolbertas teigia, kad dabartinis genetinės erozijos greitis gali turėti ilgalaikių pasekmių planetų biologinei įvairovei.

 • #12.     Žmogaus veikla smarkiai padidino vandenynų rūgštėjimo greitį. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas paaiškina, kad žmogaus veikla smarkiai padidino vandenynų rūgštėjimo greitį, dėl kurio išnyksta daugybė rūšių.

  Žmogaus veikla smarkiai padidino vandenynų rūgštėjimo greitį, o tai daro pražūtingą poveikį pasaulio vandenynams. Deginant iškastinį kurą į atmosferą išsiskyrė didelis anglies dioksido kiekis, kurį vėliau sugeria vandenynai. Dėl to vandenynų pH sumažėjo, todėl jie tapo rūgštesni. Šis rūgštėjimas turi daug neigiamų padarinių jūrų gyvūnijai, įskaitant mitybos grandinės sutrikimą, koralų rifų sunaikinimą ir daugelio rūšių mirtį.

  „The Sixth Extinction“, kurią sukūrė Elizabeth Kolbert, paaiškina, kad dėl šio greito vandenynų rūgštėjimo išnyksta daugybė rūšių. Ji teigia, kad tai yra šeštasis masinio išnykimo įvykis Žemės istorijoje ir kad jį sukelia žmogaus veikla. Kolbertas aiškina, kad vandenynų rūgštėjimas daro niokojantį poveikį jūrų gyvūnijai ir tikėtina, kad tai turės ilgalaikių pasekmių planetai.

  Kolberto knyga yra ryškus priminimas apie žmogaus veiklos pasekmes aplinkai. Tai raginimas imtis veiksmų, kad būtų sumažintas anglies dvideginio išmetimas ir būtų imamasi veiksmų apsaugoti vandenynus nuo tolesnio rūgštėjimo. Jei nesiimsime veiksmų dabar, pasekmės planetai ir jos gyventojams gali būti katastrofiškos.

 • #13.     Žmogaus veikla smarkiai padidino miškų naikinimo greitį. Idėjos santrauka: Kolbertas teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino miškų naikinimo greitį, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino miškų naikinimo greitį, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms. Ji aiškina, kad miškų kirtimas – tai miškų kirtimas žemės ūkio ar pramonės reikmėms ir tai vyksta šimtmečius. Tačiau pastaraisiais metais miškų naikinimo greitis eksponentiškai išaugo dėl žmogaus veiklos, tokios kaip medienos ruoša, kasyba ir urbanizacija. Tai lėmė buveinių naikinimą, biologinės įvairovės nykimą ir natūralios ekosistemų pusiausvyros sutrikimą.

  Kolbertas taip pat paaiškina, kad miškų naikinimas turi neigiamą poveikį aplinkai, nes tai gali sukelti dirvožemio eroziją, vandens taršą ir klimato kaitą. Ji teigia, kad miškų naikinimo pasekmės yra plataus masto ir gali turėti pražūtingos įtakos planetai. Ji taip pat pastebi, kad miškų kirtimo pasekmės neapsiriboja aplinka, bet gali turėti neigiamos įtakos žmonių sveikatai, nes gali atsirasti oro tarša, vandens trūkumas, maisto trūkumas.

  Kolbertas daro išvadą, kad siekiant apsaugoti aplinką ir užtikrinti rūšių bei ekosistemų tvarumą, miškų naikinimo greitis turi būti sumažintas. Ji ragina geriau suvokti šią problemą ir vyriausybes imtis veiksmų siekiant sumažinti miškų naikinimą ir apsaugoti aplinką.

 • #14.     Žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių hibridizacijos greitį. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas paaiškina, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių hibridizacijos greitį, o tai lemia daugelio rūšių išnykimą.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert paaiškina, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių hibridizacijos greitį. Taip yra dėl natūralių buveinių naikinimo, nevietinių rūšių introdukavimo, ligų plitimo. Dėl to daugelis rūšių nyksta, nes nesugeba prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos. Hibridizacija taip pat lemia naujų rūšių atsiradimą, nes skirtingos rūšys sugeba kryžmintis ir sukurti naujas genetines kombinacijas. Šis procesas vyksta daug greičiau nei natūralioje aplinkoje, ir dėl to išnyksta daugybė rūšių.

  Kolbertas teigia, kad toks greitas hibridizacijos greitis yra tiesioginis žmogaus veiklos rezultatas. Žmonėms ir toliau keičiant aplinką, rūšys yra priverstos prisitaikyti arba mirti. Dėl to labai padidėjo hibridizacijos greitis, nes rūšys yra priverstos kryžmintis, kad išliktų. Šis procesas veda prie naujų rūšių atsiradimo, taip pat daugelio rūšių išnykimo.

  Kolberto knyga „Šeštasis išnykimas“ yra galingas priminimas apie žmogaus veiklos poveikį aplinkai. Naikindami natūralias buveines, introdukuodami nevietines rūšis ir platindami ligas, žmonės smarkiai padidina rūšių hibridizacijos greitį. Tai lemia naujų rūšių atsiradimą, taip pat daugelio rūšių išnykimą.

 • #15.     Žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių perkėlimo greitį. Idėjos santrauka: Kolbertas teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių perkėlimo greitį, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių perkėlimo greitį. Tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms, nes rūšys perkeliamos į naują aplinką, kurioje jos negali išgyventi. Kolbertas aiškina, kad taip yra dėl įvairios žmogaus veiklos, tokios kaip klimato kaita, miškų naikinimas ir urbanizacija. Dėl šios veiklos rūšys persikelia į naujas teritorijas, kur jos negali prisitaikyti prie naujos aplinkos. Dėl to mažėja biologinė įvairovė, nes rūšys negali išgyventi savo naujose buveinėse. Be to, dėl to daugėja invazinių rūšių, nes rūšys gali persikelti į naujas teritorijas ir nukonkuruoti vietines rūšis. Tai daro niokojantį poveikį ekosistemoms, nes vietinės rūšys išstumiamos ir pakeičiamos invazinėmis rūšimis.

  Kolbertas taip pat aiškina, kad šis rūšių perkėlimo padidėjimas daro neigiamą poveikį aplinkai. Kadangi rūšys perkeliamos į naujas teritorijas, jos nesugeba prisitaikyti prie naujos aplinkos, todėl mažėja biologinė įvairovė. Be to, dėl to daugėja invazinių rūšių, nes rūšys gali persikelti į naujas teritorijas ir nukonkuruoti vietines rūšis. Dėl to pablogėja ekosistemų sveikata, nes vietinės rūšys išstumiamos ir pakeičiamos invazinėmis rūšimis. Be to, dėl to daugėja nykstančių rūšių, nes rūšys negali išgyventi savo naujose buveinėse.

  Kolbertas teigia, kad šis rūšių perkėlimo padidėjimas daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms. Ji aiškina, kad taip yra dėl įvairios žmogaus veiklos, tokios kaip klimato kaita, miškų naikinimas, urbanizacija. Dėl šios veiklos rūšys persikelia į naujas teritorijas, kur jos negali prisitaikyti prie naujos aplinkos. Dėl to mažėja biologinė įvairovė, nes rūšys negali išgyventi savo naujose buveinėse. Be to, dėl to daugėja invazinių rūšių, nes rūšys gali persikelti į naujas teritorijas ir nukonkuruoti vietines rūšis. Tai daro niokojantį poveikį ekosistemoms, nes vietinės rūšys išstumiamos ir pakeičiamos invazinėmis rūšimis.

 • #16.     Žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių išnykimo greitį. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas paaiškina, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių išnykimo greitį, o tai veda į šeštą masinio išnykimo įvykį.

  Šeštasis išnykimas, kurį sukūrė Elizabeth Kolbert, paaiškina, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių išnykimo greitį, o tai veda į šeštą masinio išnykimo įvykį. Šis įvykis yra šeštasis planetos istorijoje ir pirmasis, kurį sukėlė žmonės. Kolbertas teigia, kad tokia žmogaus veikla, kaip miškų naikinimas, pernelyg intensyvi žvejyba ir klimato kaita, skatina rūšių išnykimą planetos istorijoje precedento neturinčiu greičiu. Ji taip pat teigia, kad ateityje šis išnykimo greitis greičiausiai paspartės, todėl bus prarasta daug rūšių, kurios yra būtinos planetų ekosistemų funkcionavimui.

  Kolbertas teigia, kad dabartinis rūšių išnykimo greitis yra daug didesnis nei natūralus išnykimo greitis, kuris, kaip manoma, yra nuo vienos iki penkių rūšių per metus. Ji cituoja įrodymus iš iškastinių įrašų, kurie rodo, kad dabartinis išnykimo greitis yra bent 100 kartų didesnis nei natūralus. Tai reiškia, kad rūšys nyksta planetos istorijoje precedento neturinčiu greičiu, o ateityje šis rodiklis greičiausiai didės.

  Kolbertas teigia, kad dabartinis rūšių išnykimo greitis yra tiesioginis žmogaus veiklos rezultatas ir kad tai gali turėti didelį poveikį planetų ekosistemoms. Ji teigia, kad rūšių nykimas gali sukelti daugybę padarinių, tokių kaip maisto tinklai, biologinės įvairovės nykimas ir planetos klimato sutrikimas. Ji taip pat teigia, kad dabartinis rūšių nykimo tempas greičiausiai turės didelės įtakos žmonių visuomenėms, nes dėl rūšių nykimo gali būti prarasti esminiai ištekliai, tokie kaip maistas ir vaistai.

  Kolberto knyga yra galingas argumentas, kad reikia imtis veiksmų siekiant apsaugoti planetų rūšis nuo išnykimo. Ji teigia, kad dabartinis rūšių išnykimo tempas greičiausiai turės didelį poveikį planetų ekosistemoms ir kad labai svarbu, kad žmonės imtųsi veiksmų planetų rūšims apsaugoti nuo išnykimo. Ji taip pat teigia, kad dabartinis rūšių išnykimo tempas greičiausiai turės didelį poveikį žmonių visuomenėms ir kad labai svarbu, kad žmonės imtųsi veiksmų planetų rūšims apsaugoti nuo išnykimo.

 • #17.     Žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių introdukciją. Idėjos santrauka: Kolbertas teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių introdukciją, o tai daro pražūtingą poveikį rūšims ir ekosistemoms.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert teigia, kad žmogaus veikla smarkiai išaugo rūšių introdukcija. Tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms, nes nevietinių rūšių introdukcija gali sutrikdyti trapią ekosistemos pusiausvyrą. Pavyzdžiui, nevietinių rūšių introdukcija gali sukelti konkurenciją dėl išteklių, grobuonystę ir hibridizaciją – visa tai gali turėti neigiamos įtakos vietinėms rūšims. Be to, nevietinių rūšių introdukcija gali paskatinti ligų plitimą, o tai gali dar labiau sutrikdyti ekosistemos pusiausvyrą.

  Kolbertas taip pat teigia, kad nevietinių rūšių introdukcija gali turėti ilgalaikį poveikį aplinkai. Pavyzdžiui, nevietinių rūšių introdukcija gali sukelti vietinių rūšių išstūmimą, dėl ko gali sumažėti biologinė įvairovė. Be to, nevietinių rūšių introdukcija gali sukelti buveinių sunaikinimą, o tai gali dar labiau sumažinti biologinę įvairovę. Galiausiai, dėl nevietinių rūšių introdukcijos gali atsirasti invazinių rūšių, kurios gali dar labiau sutrikdyti ekosistemos pusiausvyrą.

  Apskritai Kolbertas teigia, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių introdukciją, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms. Šis rūšių introdukavimo padidėjimas gali padaryti ilgalaikę žalą aplinkai, todėl mums svarbu imtis veiksmų, kad sumažintume rūšių introdukciją, kad apsaugotume savo planetą.

 • #18.     Žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių nykimo vandenynuose greitį. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas paaiškina, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių išnykimą vandenynuose, o tai veda į šeštą masinio išnykimo įvykį.

  Žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių išnykimą vandenynuose, o tai lėmė vadinamąjį šeštąjį išnykimą. Tai šeštasis masinio išnykimo įvykis planetos istorijoje ir pirmasis, kurį sukėlė žmonės. Šio išnykimo padariniai jau jaučiami vandenynuose – daugelis žuvų rūšių, koralų ir kitų jūrų gyvūnų nyksta nerimą keliančiu greičiu.

  Pagrindinė šio išnykimo priežastis yra buveinių sunaikinimas dėl žmogaus veiklos, tokios kaip perteklinė žvejyba, tarša ir klimato kaita. Perteklinė žvejyba sumažino žuvų skaičių vandenynuose, o dėl taršos sumažėjo koralinių rifų skaičius. Klimato kaita padidino vandenynų temperatūrą, todėl žuvo daugybė žuvų ir koralų rūšių.

  Šio išnykimo padariniai yra plataus masto ir bus jaučiami dar daugelį metų. Rūšių nykimas vandenynuose turės banguotą poveikį visai ekosistemai, nes praradus vieną rūšį, gali būti prarasta ir daugybė kitų. Tai turės niokojantį poveikį maisto grandinei, taip pat bendrai vandenynų sveikatai.

  Šeštasis išnykimas yra ryškus priminimas apie žmogaus veiklos galią ir būtinybę imtis veiksmų planetai apsaugoti. Labai svarbu imtis veiksmų, kad sumažintume savo poveikį aplinkai ir apsaugotume vis dar egzistuojančias rūšis. Tai vienintelis būdas užtikrinti, kad Šeštasis išnykimas netaptų paskutiniu.

 • #19.     Žmogaus veikla smarkiai išaugo rūšių išnykimo sausumoje tempas. Idėjos santrauka: Kolbertas teigia, kad dėl žmogaus veiklos smarkiai išaugo rūšių išnykimas sausumoje, o tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms.

  Savo knygoje „Šeštasis išnykimas“ Elizabeth Kolbert teigia, kad žmogaus veikla smarkiai išaugo rūšių išnykimo sausumoje tempas. Tai daro niokojantį poveikį rūšims ir ekosistemoms, nes rūšys nyksta daug greičiau nei anksčiau. Kolbertas atkreipia dėmesį į daugybę žmogaus veiklos, kuri prisideda prie šio spartaus išnykimo greičio, įskaitant buveinių naikinimą, klimato kaitą ir invazinių rūšių introdukciją. Ji taip pat pažymi, kad šio spartaus išnykimo padariniai yra plataus masto, nes gali sugriūti ištisos ekosistemos, gali turėti neigiamos įtakos žmonių sveikatai ir gerovei.

  Kolbertas teigia, kad dabartinis rūšių išnykimo tempas yra precedento neturintis planetos istorijoje ir kad tai gali turėti ilgalaikių pasekmių aplinkai. Ji taip pat pažymi, kad šio greito išnykimo pasekmės neapsiriboja sausumoje gyvenančiomis rūšimis, nes tai gali turėti įtakos ir jūrų rūšims bei kitiems organizmams. Galiausiai ji pabrėžia, kad žmonės turi imtis veiksmų, kad sumažintų rūšių nykimo greitį ir apsaugotų aplinką ateities kartoms.

 • #20.     Žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių nykimo ore greitį. Idėjos santrauka: Šeštasis išnykimas paaiškina, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių nykimo ore greitį, o tai veda į šeštą masinio išnykimo įvykį.

  Elizabeth Kolbert „The Sixth Extinction“ paaiškina, kad žmogaus veikla smarkiai padidino rūšių nykimo ore greitį. Tai veda prie šeštojo masinio išnykimo, kuris yra pirmasis žmonių sukeltas įvykis. Žmogaus veikla, tokia kaip iškastinio kuro deginimas, miškų naikinimas ir pernelyg intensyvi žvejyba, prisideda prie aplinkos naikinimo ir rūšių išnykimo. To pasekmės yra plataus užmojo, nes rūšių nykimas gali turėti įtakos visai ekosistemai. Pavyzdžiui, netekus apdulkintojų gali sumažėti pasėlių derlius, o netekus plėšrūnų gali padidėti jų grobio populiacija. Tai gali sukelti disbalansą maisto grandinėje, o tai gali turėti niokojantį poveikį aplinkai. Be to, dėl rūšių nykimo gali sumažėti biologinė įvairovė, o tai gali turėti neigiamos įtakos planetos sveikatai.

  Žmogaus veiklos poveikis aplinkai tampa vis akivaizdesnis, todėl būtina imtis veiksmų, kad sumažintume savo poveikį planetai. Tai apima iškastinio kuro suvartojimo mažinimą, buveinių apsaugą ir atkūrimą bei gyvūninės kilmės produktų vartojimo mažinimą. Be to, turime stengtis apsaugoti nykstančias rūšis ir užtikrinti, kad būtų apsaugotos jų buveinės. Imdamiesi šių veiksmų galime padėti sumažinti rūšių nykimo greitį ir apsaugoti aplinką ateities kartoms.